Úvod » OSTATNÍ » Urychlovač kompostu GOLD - 500g


    

Urychlovač kompostu GOLD - 500g

 

Číslo produktu: 009054
Výrobce: AgroBio
EAN kód: 8595660504019

Přírodní Urychlovač kompostu Gold je náš nový zlatý skvost! Co vše umí?


Proč jej použít?

 • rozkládá celulózu (drobné větvičky, piliny, dřevní štěpku, posekané větvičky, listy stromů, aj.). Celulóza tvoří 40-50% dřeva. Dřevo se skládá se z celulózových vláken (zajišťují pevnost dřeva). Jakmile dojde k rozkladu celulózy ve dřevě, dřevo se rozpadne.
 • hubí škodlivé bakterie, které se v organickém materiálu v kompostu mohou nacházet
 • likviduje semena plevelů v kompostu
 • výrazně urychluje vytvoření kompostu - při optimálních podmínkách je kompost hotový již za 1 měsíc
 • rozkládá veškerý organický kuchyňský a zahradní odpad

Kromě urychlení kompostu jej můžete použít také:

 • pro rozklad dřevní štěpky, pilin nebo hoblin na plochách
 • v suchých toaletách, biopopelnicích, v kanalizačních šachtách nebo odtocích - omezuje vzniku nepříjemného pachu


Věděli jste?

Většina živočichů nemá enzymy, které by dokázaly rozštěpit vazby mezi jednotlivými glukózovými jednotkami. Proto je pro ně celulóza nestravitelná a v potravě tvoří vlákninu, která projde trávicím traktem a společně se střevními bakteriemi tvoří výkaly.
Kdo umí celulózu rozložit (štěpit a metabolizovat) je hledmýžď zahradní a určitě druhy bakterií!. A právě bakterie, které umí rozložit celulózu jsou v Urychlovači kompostu Gold. 


Co obsahuje?

Urychlovač kompostu GOLD je směs užitečných mikroorganismů - bakterií a hub.

 • bakterie Azotobacter chroococcum: fixuje vzdušný dusík a dodává velmi důležitou energii rozkladnému procesu
 • bakterie Polyangium: rozkládá celulózu (dřevní štěpku, piliny, hobliny, malé větvičky, apod.)
 • bakterie Bacillus sp. (bakterie): zlepšuje kvalitu kompostu, zralost kompostu je dosažena mnohem rychleji, podporuje příjem fosforu a draslíku během růstu rostlin
 • houba Trichoderma sp.: zlepšuje kvalitu kompostu svým účinkem proti škodlivým houbám, omezuje organismy, které by mohly způsobovat choroby rostlin. O příznivých účincích houby Trichodermy na půdu i rostliny existují na celém světě velmi rozsáhlé výzkumy a také i výsledky.


Proces kompostování

Na začátku procesu biologického rozkladu se kompostovaná hmota zahřeje na 60 °C. Organický dusík se převede do formy vhodné pro rostliny.
Při teplotách 18 St.C a vyšších dokončí urychlovač svoji činnost přibližně za jeden měsíc (v závislosti na vlhkosti kompostu, okolní teplotě, skladbě organické hmoty, apod.).
Když se hmotnost kompostu sníží o 50 %, je sypká a má vůni čerstvé půdy, teprve potom lze kompost použít k obohacení půdy.

Použití hotového kompostu obnovuje úrodnost půdy a zlepšuje fyzikální vlastnosti půdy. Barva výsledného kompostu je následně hnědá, kompost je drobivý s neutrálním pH


Jak jej použít?

1) Komposty

Rozsypte 100 g urychlovače na každou vrstvu kompostu výšky cca 10-15 cm (pro rovnoměrnou aplikaci je možné daných 100 g smíchat s vodou a plochu kompostu takto zalít). Dávkování na jednu vrstvu odpovídá dávce 100 g urychlovače na 1 m2 plochy kompostu.
Balení 500 g tak vystačí cca na 0,5 m3 kompostu.
Kompost je třeba pravidelně zalévat, protože mikroorganismy potřebují vlhkost 40–60 %.
Po aplikaci urychlovače je dobré překrýt kompost tenkou vrstvičkou dalšího organického materiálu. Když se kompost sníží na polovinu, je připraven k použití.


2) Plochy

Plochy s pilinami nebo hoblinami pro jejich rozklad. Doporučená výška hmoty je 10 cm.  Rozsypte 100 g urychlovače na uvedneou vrstvu hmoty (pro rovnoměrnou aplikaci je možné daných 100 g smíchat s vodou a plochu takto zalít). Plochu je potřeba pravidelně zalévat.


3) Suché toalety, biopopelnice, kanalizační šachty

Používá se zde k odstranění nepříjemných pachů. Dávkování je 500 g na 0,5 m3.


Chemické látky (chlór, pesticidy, chemická hnojiva) výrazně omezují účinnost mikroorganismů obsažených v urychlovači!Shrnutí na závěr. V čem je Urychlovač kompostu Gold tak jedinečný?

 • aktivuje proces kompostování okamžitě, tj. obsahuje aktivní živé mikroorganismy (na rozdíl od klasických urychlovačů, které potřebují nějaký čas na aktivaci procesu kompostování)
 • pracuje s optimální teplotou v kompostu (na rozdíl od klasických urychlovačů, které zahřívají kompost na příliš vysokou teplotu, kdy pak dochází k podstatnému omezení živých mikroorganismů)
 • obohacení půdy takovým kompostem pak zvyšuje rozmanitost a bohatost mikroorganismů v půdě, kde se aktivují potřebné živiny, zlepšuje se struktura půdy
 • půda přidáním takového komostu lépe absorbuje a zadržuje vodu
 • obnovuje úrodnost půdy a zlepšuje fyzikální vlastnosti půdy
 • kompostování je vcelku stará „technologie“ využití organického odpadu, nicméně přidáním širšího spektra užitečných mikroorganismů do urychlovače kompostu dostává tento rozkladný proces nový rozměr
 • zavedením specifických mikroorganismů v jejich optimálním složení do urychlovače kompostu se velmi urychluje proces rozkladu (doba kompostování se zkrátí až na 1 měsíc)
 • výrazně omezuje pachy (komposty, suché toalety, bio-popelnice, kanalizační šachty)
ZGIwNTgwNz